SANKTUARIUM MATKI BOSKIEJ BOLESNEJ W KONOTOPIU

 

 pierwszej połowie XVI w. wieś Konotopie była własnością Stanisława Ławskiego. W 1745 r. majątek należał do pułkownika wojsk koronnych Dominika Orłowskiego herbu Lubicz, a w końcu XVIII w. do Ludwika Borzewskiego.  W 1853 r. podczas publicznej licytacji majątku konotopskiego nabył go Ignacy Pląskowski herbu Oksza, właściciel dóbr Czarne. W 1870 r. majątek przejął syn Karol Pląskowski, od którego w 1892 r. nabył go Witold Czapski. Na przełomie XIX i XX w. nastąpiła częściowa parcelacja majątku. Czapski jeszcze w 1911 r. był właścicielem resztówki dworskiej. W połowie XIX w. dobra były własnością ewangelika Szmaktetera, który wzniósł murowaną kaplicę, i w niej umieścił figurę Matki Boskiej Bolesnej   

Czytaj więcej: Kościół w Konotopiu

PORTAL OSTRZEGAMY

Ostrzegamy.online

MAI

Aktualności - MAIKA

Maika Kanał RSS - Aktualności
  • Ekologicznie przez Europę!
    Nasza Pierwsza Emobilna Pielgrzymka Polska – Watykan dociera coraz dalej! Pielgrzymi odkrywają nowe szlaki, dyskutują nad obecnością ekologii w codziennym życiu i ubogacają się duchowo.
  • Miesięcznik dla ministrantów “Króluj nam Chryste”
    “Króluj nam Chryste” to ogólnopolski miesięcznik dla ministrantów. Ma on na celu nie tylko integrację Służby Liturgicznej Ołtarza w Polsce, ale także ma pomagać w formacji duchowej i intelektualnej młodych chłopaków.
  • Instruktaż ładowania pojazdów elektrycznych
    Mieliście okazję ładować samochód elektryczny? Może myślicie, że to skomplikowane? Nic bardziej mylnego! Kilka sekund i ładowanie rozpoczęte! Zapraszamy do obejrzenia instruktażu!