DIECEZJA WŁOCŁAWSKA

     Diecezja Włocławska                

Noworoczne spotkanie z Biskupem Włocławskim

 

 

20 lat temu święcenia biskupie przyjął biskup pomocniczy diecezji włocławskiej Stanisław Gębicki


6 stycznia 2020 r., ks. AN

20 lat temu święcenia biskupie przyjął biskup pomocniczy diecezji włocławskiej Stanisław Gębicki
 
 

PARAFIA

2

 

KANCELARIA PARAFILALNA CZYNNA  OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU W GODZ. OD 16:00 DO 17:00

MSZE ŚWIETE W DZIEŃ POWSZEDNI  -  8:00

Wizyta Duszpasterska w tym tygodniu:

   / Przypominamy o zeszytach dzieci i młodzieży /

20 stycznia 2020   poniedziałek
Od 1300    ul. Radosna, Lipowa, Kasztelańska,  Nowa, Janusza z Kikoła   / 32 / - 2 księży

21 stycznia 2020 wtorek
Od 13:00   Zjazdowa, Wschodnia, Spokojna, Dożynkowa i Słoneczna / 34 / - 2 księży

22 stycznia 2020 środa 
 Od 1300   ul. Zboińskiego  - 6 małych bloków  / 48 /- 2 księży
 Od  900  Gołuchowo  / 8 /

23 stycznia 2020  czwartek
Od 1300  ul. Zboińskiego  - blok nr 14,16, 18  / 48 / -/- 2 księży

24 stycznia 2020 piątek
 
Od 13:30 ul. Rypińska, Miodowa, Orszta i Brzozowa / 26/    - 2 księży

25  stycznia 2020 sobota
Od  900 ul. Sienkiewicza od państwa Piotrowski  i Prusa  /59 /  -2 księży

_______________________________________________    V  Tydzień

27 stycznia 2020 poniedziałek
Od 13: 30 ul. Rzemieślnicza, Boczna i Piaskowa / 31 /

 

 


Sanktuarium zaprasza jednocześnie wszystkie Margaretki na spotkanie w pierwsze soboty miesiąca. To nowa duszpasterska inicjatywa formacyjna dla tych, którzy modlą się za kapłanów. Pierwsze z comiesięcznych spotkań odbędzie się już w najbliższą sobotę. – Zgłasza się do nas bardzo wiele osób z informacją, że podejmują modlitwę za kapłanów. Chcemy, aby Margaretki spotykały się co miesiąc w naszym sanktuarium. Za przykładem naszego wielkiego patrona, św. Jana Pawła II, w ten sposób pragniemy troszczyć się o powołania kapłańskie. W sytuacji tak wielu ataków na księży potrzeba kapłanom wsparcia duchowego, a takim jest codzienna modlitwa za nas – podkreśla o. Andrzej Laskosz. – W ten sposób pragniemy też zachęcić innych do tak bardzo potrzebnej modlitwy za księży – dodaje. Spotkania odbywać się będą w pierwsze soboty miesiąca. Rozpoczęcie modlitwą różańcową o godz. 17.30, a następnie, o godz. 18.00, Msza św. sprawowana za Margaretki. Apostolat Modlitwy za Kapłanów Margaretka to ruch apostolski, który powstał w 1981 roku w Kanadzie. Bardzo intensywnie rozwija się obecnie w Polsce. Jedna Margaretka składa się z siedmiu osób, które modlą się za konkretnego kapłana, każda w jednym wybranym przez siebie dniu tygodnia dowolną modlitwą. Taka modlitwa jest bardzo ważna dla kapłanów w czasie, gdy przeżywamy ogromny atak na ich autorytet. Często za błędy nielicznych cierpią zupełnie niewinni duszpasterze. – Księża są z ludu wybrani i do ludu posłani. Kapłani bardzo potrzebują modlitwy wiernych. Bo choć za każdego księdza zapewne modlą się rodzice, najbliżsi, to jednak ruch margaretkowy jest niezwykłym dziełem zrodzonym oddolnie, jest odpowiedzią na trudny czas, który przeżywamy – zauważa ks. Piotr Adamczyk, dyrektor rozgłośni RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz. Zwraca uwagę, że kapłani są atakowani przez różne środowiska nieprzychylne Kościołowi, za winy nielicznych często obarczani są odpowiedzialnością wszyscy, to powoduje osłabienie powołań kapłańskich. – Potrzebujemy umocnienia, a daje je świadomość, że ktoś się za nas modli – podkreśla kapłan. Jak wspomina, pierwsza Margaretka, którą otrzymał, była dla niego wielkim zaskoczeniem. – To był rok 2006. W dniu imienin zadzwonił domofon, poproszono mnie o zejście. Gdy wyszedłem, przed drzwiami stała grupa osób, uklękły na błogosławieństwo i wręczyły mi Margaretkę. W sumie otrzymałem ich już kilkanaście. To niezwykła świadomość, że codziennie modli się za mnie kilkadziesiąt osób. Moc tej modlitwy czuję każdego dnia. Przed rokiem zostałem dyrektorem radia i wiem, że bez niej nie byłbym w stanie podołać powierzonym mi obowiązkom. Margaretki ofiarują w intencji kapłana dowolną modlitwę, często jest to dziesiątek Różańca Świętego, jest ona łańcuchem podtrzymującym księdza w posłudze – daje świadectwo ks. Adamczyk. Przełomowy dla Apostolatu Margaretka w Polsce był rok 2016. Wówczas w kwietniu Konferencja Episkopatu Polski ustanowiła duszpasterza krajowego tego Apostolatu. Dzięki formalizacji ruchu w Polsce rozwija się on w kolejnych diecezjach. Już w ponad dwudziestu wyznaczeni zostali diecezjalni opiekunowie Margaretek. Opiekunem krajowym Apostolatu Modlitwy za Kapłanów Margaretka jest ks. Bogusław Nagel z archidiecezji krakowskiej. Warto przy okazji przypomnieć, że w 2014 roku ks. kard. Stanisław Dziwisz, ówczesny metropolita krakowski, były sekretarz św. Jana Pawła II, jako pierwszy polski biskup ustanowił opiekuna Apostolatu Margaretka właśnie na poziomie archidiecezji krakowskiej. Modlitwa świeckich jest jak tarcza obronna dla księży. Już od wielu lat do Margaretki należy pani Józefa z Krakowa. Jak zaznacza, dla niej modlitwa za konkretnego księdza jest bardzo ważna. – Jestem przekonana, że ma ona ogromne znaczenie. Mój wyznaczony dzień modlitwy za ks. Jacka, który był przed laty w naszej parafii, to środa. Księża potrzebują modlitewnego wsparcia w wypełnianiu kapłańskiego powołania, w służbie Kościołowi, czyli nam wszystkim wiernym świeckim. Poprzez naszą modlitwę chcemy się też przeciwstawić szkalowaniu dobrego imienia księży, dać wyraz wdzięczności za ich powołanie pełne poświęceń i oddania dla drugiego człowieka – wskazuje pani Józefa. – W naszej parafii Matki Bożej Dobrej Rady w Krakowie-Prokocimiu każdy ksiądz objęty jest taką modlitwą – dodaje. Informacje o Margaretkach są zamieszczone na stronie www.apostolatmargaretka.pl. Małgorzata Bochenek 


Artykuł opublikowany na stronie: https://naszdziennik.pl/wiara-kosciol-w-polsce/207413,dar-dla-kaplanow.html

KEP - aktualności

Nasz Dziennik

 • Rosja nie zamierza oddawać zrabowanych dzieł sztuki
  Rosja nie będzie angażować się w żadne rozmowy na temat zwrotu dóbr kultury i ta kwestia dla niej nie istnieje – powiedział szef resortu kultury Rosji Władimir Miedinski. Oznajmił, że ukradzione dobra kultury są własnością Rosji.
 • Bosak kandydatem Konfederacji na prezydenta
  Krzysztof Bosak został kandydatem Konfederacji Wolność i Niepodległość na prezydenta – zdecydował zjazd prawyborczy elektorów. W ostatniej turze wyborów Bosak otrzymał 163 głosy i pokonał Grzegorza Brauna, na którego zagłosowało 146 osób.

Polonia Christiana 24

 • Pobożny i wytrwały. Władysław Łokietek wzorem dla polityków

  Władysław Łokietek był wytrwały i waleczny. Cechowała go odwaga, a jednocześnie o jego pobożności mamy bardzo dobre świadectwa. To nie była pobożność parawanowa, bowiem miał głęboką świadomość tego, że będąc władcą chrześcijańskim jest odpowiedzialny za zbawienie swoich poddanych – mówi w rozmowie z Portalem PCh24 profesor Krzysztof Ożóg, historyk mediewista z Uniwersytetu Jagiellońskiego. 20 stycznia przypada 700. rocznica królewskiej koronacji Władysława Łokietka.

 • Dramat w Austrii. Masowa apostazja coraz silniejsza

  Dramat w Austrii. W ubiegłym roku z Kościoła katolickiego w tym kraju wystąpiło aż 67 tysięcy katolików. To wzrost o prawie 15 proc. względem roku poprzedniego.

 • Na bezdrożu fałszywego ekumenizmu

  Najważniejszym podziałem, jaki obecnie można dostrzec wśród chrześcijan, tak protestantów, jak i wśród katolików, jest podział na liberałów i konserwatystów. Nie mam na myśli podziału politycznego, jak sugerują te określenia, ale religijny. Najkrócej mówiąc chrześcijanie dzielą się na tych, dla których istnieje obiektywnie dane, niezmienne, autorytatywne, nie poddające się manipulacji Objawienie, którego treść nie może być dostosowana do mentalności i roszczeń współczesnego człowieka i na tych, którzy sądzą, że wszystkie zasady i prawdy Objawienia są względne, wynikają z ducha czasów mówi w rozmowie z Tomaszem D. Kolankiem Paweł Lisicki, redaktor naczelny tygodnika „Do Rzeczy”.

Telefony alarmowe