Tegoroczne hasło pielgrzymki brzmiało: „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”. Młodzież modliła się i prosiła Ducha Świętego o potrzebne dary w ramach przygotowania do przyjęcia sakramentu bierzmowania oraz w intencji egzaminów i dobrych wyborów jakie staną przed nimi w tym roku szkolnym.

Pielgrzymkę rozpoczęło spotkanie przy dzwonnicy. Towarzyszyła nam tam katecheza, ewangelizacyjne dramy, świadectwa młodych ludzi oraz religijny taniec i śpiew.

Kulminacją spotkania była Msza Święta w bazylice licheńskiej. W kazaniu kaznodzieja zwrócił uwagę, że w budowaniu relacji z Jezusem ważne jest Jego poznanie i zakochanie w Nim.

Po Mszy świętej był wspólny posiłek przygotowany dla wszystkich przez Ojców Marianów.

Ostatnim elementem naszej pielgrzymki była droga krzyżowa na Golgocie – sztucznie usypanej, 25-metrowej kamiennej górze z labiryntem korytarzy, grot, kapliczek, płaskorzeźb. Na jej szczycie ustawiono krzyż i figury Matki Bożej oraz świętego Jana. Golgotę wykonano w 1974 roku z ogromnych głazów pochodzących z konińskich kopalni węgla brunatnego, liczących około 50 mln lat, ważących ponad 10 ton. Obok olbrzymich głazów znajdują się tam miliony małych kamyków z miejsc bitew, na których przelano polską krew.

Zwiedzaliśmy także Bazylikę Licheńską, a najodważniejsi udali się na wieże liczącą ponad 141 metrów pokonując tym samym 762 stopnie schodów skąd rozciąga się wspaniały widok na lasy, jeziora i okoliczne pola.

Kolejna pielgrzymka młodzieży z klas VIII szkoły podstawowej przypadnie w poniedziałek, 30 września 2019 r.