PARAFIA

2

 

KANCELARIA PARAFILALNA CZYNNA  OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU W GODZ. OD 16:00 DO 17:00

MSZE ŚWIETE W DZIEŃ POWSZEDNI  -  17:00 I 17:30

-   Od 10.11.2019 - o godz. 15:00 w parafii bl. Bp. M. Kozala rozpoczoł się Kurs przedmałżeński. Serdecznie zapraszamy młodych ludzi przygotowujących się do  Sakramentu  Małżeństwa.

Rekolekcje  ADWENTOWE  w naszej  parafii  od 15 – 17  grudnia  2019 r,                 

Dzisiaj druga niedziela Adwentu - już od wielu lat tradycyjnie w tę niedzielę w kościołach przeprowadzana jest zbiórka do puszek na „Pomoc Kościołowi na Wschodzie". Naszej pomocy materialnej i modlitewnej oczekują pasterze, kapłani, siostry zakonne oraz liczne zastępy ludzi spra­gnionych wiary i miłości do Boga i przyjaźni do ludzi. Za dar serca i hojność ofiar Bóg zapłać.  Również dziś obchodzimy Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Godzina Łaski od 15:00 – 16:00 Dzięki modlitwie w tej godzinie ześlę wiele łask dla duszy i ciała.  Będą masowe nawrócenia. Dusze zatwardziałe i zimne jak marmur poruszone będą łaską Bożą i znów staną się wierne i miłujące Boga. – zapowiedziała Panna Maryja – Pan, mój Boski Syn Jezus, okaże wielkie miłosierdzie, jeżeli dobrzy ludzie będą się modlić za bliźnich. Jest moim życzeniem, aby ta Godzina była rozpowszechniona. Wkrótce ludzie poznają wielkość tej Godziny Łaski. Jeśli ktoś nie może w tym czasie przyjść do kościoła, niech modli się w domu”.

W piątek 13.12.2019 r.,  przypada 38 rocznica stanu wojennego. Zapraszamy na wieczorną mszę św. i nabożeństwo.

14 grudnia br. – w sobotę o godz.  odbędzie się spotkanie wigilijne, tradycyjnie organizowane przez Starostwo Powiatowe w Lipnie, i naszą Gminę.

 

O godz. 17.30 rozpoczęła się Eucharystia pod przewodnictwem ks. bp. Wiesława Meringa. W homilii Pasterz Kościoła włocławskiego odniósł się do wspaniałego przykładu „księży-męczenników” okresu II wojny światowej. Podejmując słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane w „mieście męczenników” (7 czerwca 1991) przypomniał męczeństwo bł. bp. Michała Kozala, ks. Jerzego, oraz księży-męczenników „którzy w diecezji stanowili ponad pięćdziesiąt procent ówczesnego stanu duchowieństwa; którzy oddali swoje życie kierując się wiernością wobec Jezusa, wobec Polski”. Ukazując wartość świadectwa wierności bł. ks. Popiełuszki, hierarcha podkreślił, że „wspominamy dzisiaj męczennika, świadka tego, co znaczy być wiernym Jezusowi”.
Przywołując dzień męczeńskiej śmierci kapelana ludzi pracy, Biskup Włocławski wskazał, że wobec przykładu świętych nie można przejść obojętnie. „Tama to jest jedno z najważniejszych miejsc we współczesnej Polsce. Tu ludzie przychodzą nie tylko żeby wspominać, przychodzą żeby zastanowić się, żeby dokonać swoistego egzaminu z myślenia o Polsce, żeby uczyć się od męczennika takiej miłości do Polski jaka była w jego sercu” - kontynuował bp Mering.


„Nadejdzie czas, że relikwie matki będą stały obok relikwii syna, na tym samym ołtarzu” - wyraził profetycznie Pasterz Kościoła włocławskiego, przywołując świadectwo zawierzenia, ufności i rozmodlenia p. Marianny Popiełuszko, matki bł. ks. Jerzego.
 
Nawiązując do treści albumu „Zło dobrem zwyciężył. Święty Jerzy XX wieku”, Biskup Włocławski  prosił o  utrwalanie pamięci i jej przekazywanie, gdyż „Ludzie żyją w pamięci innych. Świadkowie jednak umierają, więc pamięć należy podtrzymywać. Trzeba utrwalać ją, by nie zginęła: ocalić od zapomnienia, by przekazać następnym generacjom”.
 
Odnosząc się do ustanowienia nowego święta przez Sejm RP, bp Mering wyraził wdzięczność, za to, że Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych, będzie obchodzony w dzień porwania i śmierci ks. Popiełuszki, 19 października.
 
Hierarcha zakończył homilię wezwaniem: „Błogosławiony Księże Jerzy, Świadku Jezusa i Jego męczenniku – módl się za nami, i za naszą ojczyznę! Amen”.
 
Po Komunii świętej w swoim wystąpieniu Prezydent RP przywołał słowa bł. ks. Popiełuszki: „zło dobrem zwyciężaj”.  Andrzej Duda wskazując na szereg wielkich postaci, wspominał o stuleciu odzyskania niepodległości przez Polskę. „Ktoś powie: byli na tej drodze mocarze. Byli mocarze ducha, jak nasz Ojciec Święty Jan Paweł II, którego pontyfikatem tak niezwykle cieszył się bł. ks. Popiełuszko” – mówił Prezydent RP.
 
„Stał się wielkim kamieniem milowym na drodze do wolnej Polski […] zabili niewinnego kapłana, niewinnego człowieka którego jedyną bronią był różaniec i krzyż” - podkreślił Andrzej Duda przypominając męczeństwo ks. Jerzego poniesione z rąk komunistycznych oprawców. „W tamtym momencie pewnie uważali, że to przez nas rozumiane dobro przegrało. Ktoś powie, że zło zwyciężyło, zło zabiło kapłana. Nic bardziej mylnego! Każdy człowiek wierzący wie, że jest dokładnie odwrotnie. Dobro pokonało zło poprzez męczeńską śmierć ks. Jerzego” - powiedział Prezydent, określając wielkie zasługi kapelana ludzi pracy.
 
Wcześniej, na włocławskiej tamie, prezydent Duda złożył kwiaty pod Krzyżem Pomnikiem - upamiętniającym męczeńską śmierć kapelana ludzi pracy. Mszę świętą koncelebrowali ks. bp Stanisław Gębicki, ks. bp Bronisław Dembowski, ks. Zbigniew Kras (kapelan Prezydenta RP), o. Michał Krysztofowicz (Przełożony Generalny Braci Pocieszycieli z Getsemani oraz licznie zgromadzeni księża.
 
Wśród organizatorów i inicjatorów uroczystości są: Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność 80”, Urząd do Spraw Kombatantów i osób Represjonowanych, Sanktuarium Męczeństwa Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku, Krajowa Komisja Koordynacyjna Niezłomni Niepokorni działacze Antykomunistyczni Represjonowani RP NSZZ „Solidarność 80”.
 
Eucharystii śpiewem towarzyszył chór „Canto” Zespołu Szkół Muzycznych im. Czesława Niemena we Włocławku pod dyrekcją p. Mariana Szczepańskiego oraz orkiestra dęta KWK „Sośnica” z Gliwic pod batutą prof. Lesława Podolskiego.

Nasz Dziennik

  • Trump: Korea Płn. musi się zdenuklearyzować
    Prezydent USA Donald Trump napisał w niedzielę na Twitterze, że Korea Płn. musi się zdenuklearyzować, a jej przywódca Kim Dzong Un ryzykuje, że „straci wszystko”, jeśli znowu podejmie wrogie działania. Pjongjang poinformował wcześniej o udanym „ważnym teście”.
  • USA: Raport potwierdzi słuszność śledztwa FBI w sprawie Russiagate
    Oczekuje się, że raport resortu sprawiedliwości USA, który ukaże się w poniedziałek, potwierdzi słuszność śledztwa FBI i specjalnego prokuratora Roberta Muellera w sprawie kontaktów otoczenia Donalda Trumpa z przedstawicielami Kremla – pisze w niedzielę Associated Press.

Polonia Christiana 24

  • 9 grudnia

    1531 – w Meksyku miało miejsce pierwsze objawienie Matki Bożej z Guadalupe. Na wzgórzu Tepeyac ochrzczonemu Indianinowi Juanowi Diego ukazała się Maryja. Poleciła mu poinformować biskupa Juana de Zumárraga, że Jej życzeniem jest, by w miejscu objawienia stanęła kaplica ku Jej czci. Biskup zażądał od Indianina dowodu na potwierdzenie prawdziwości jego słów.

Telefony alarmowe