Aktualności parafialne

Przypominamy, ze wraz z rozpoczęciem Nowego Roku Szkolnego i katechetycznego  o następujących terminach  przygotowania do Sakramentów św.:

- Sakrament Chrztu – będzie udzielany w I i  III niedzielę miesiąca o godz. 11,30
- Przygotowanie do I Komunii św. w II i Iv niedziele miesiąca po mszy św. o godz. 11,30
- Przygotowanie do Sakramentu Bierzmowania –   w  II i IV niedzielę po mszy o godz. 8:30.

 Od 07.11.2021 r., o godz. 15.00 – w parafii Bł. Bp. Michała Kozala w Lipnie, odbędą się nauki przedmałżeńskie dla całego dekanatu. Serdecznie zapraszamy młodzież przygotowującą się do Sakramentu Małżeństwa.

   

      Dzisiejsza niedziela rozpoczyna nowy rok liturgiczny 2021/2022. Podej­mowana w tym roku tematyka będzie zwracała uwagę na to, że każdy z nas jest „posłany w pokoju Chrystusa", hasłem - „Eucharystia jest wezwaniem do świętowania i apostolstwa", a motto biblijne „Ten, kto mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie"(J 6, 57). Niedzielna liturgia słowa oparta będzie na czytaniach z roku „C". Przypomnijmy, że adwent to okres przygotowujący do Bożego Na­rodzenia.  Mimo, że dziś zwany jest radosnym okresem oczekiwania na Narodzenie Jezusa Chrystusa, to jednak warto zauważyć, że Kościół już od IV w. zachęcał w tym czasie do podejmowania postu i umartwienia, a także do częstego uczestnictwa we Mszy św.

ADWENT 2021 | Parafia w Norwich | Parafia Rzymskokatolicka św. Jana XXIII i  św. Faustyny w Norwich

Okres adwentu obejmuje cztery niedziele, a liturgia słowa dzieli go na dwie części. Pierwsza do 17 grudnia przygotowuje na powtórne przyjście h/lisa Chrystusa uświadamiając, że trzeba będzie stanąć przed Panem i zdać sprawę z wykorzystania talentów, którymi nas obdarzył. Druga część  od 17 do 24 grudnia, który przybliża nam wydarzenia bezpośrednio  narodzeniem Zbawiciela.  Okres ten ma swoje nabożeństwa okresowe, czyli roraty i rekolekcje. Roraty to Msza Św., w której towarzyszymy Najświętszej Maryi Pannie w czasie oczekiwania na Narodzenie Jezusa Chrystusa w naszym kościele sprawowana od poniedziałku do piątku ,  piątek o godz. 1700.. Rekolekcje na­tomiast pozwolą nam oczekiwać na narodzenie Zbawiciela w stanie łaski uświęcającej  Dekoracja adwentowa związana jest z wieńcem adwentowym, w któ­rym znajdują się cztery świece, symbolizujące cztery niedziele adwentu.Za tydzień II Niedziela Adwentu - już od wielu lat tradycyjnie w tę Niedzielę w kościołach przeprowadzana jest zbiórka do puszek na - "Pomoc Kościołowi na Wschodzie". Naszej pomocy materialnej i modlitewnej oczekują Pasterze, kapłani, siostry zakonne oraz liczne zastępy ludzi spragnionych wiary i miłości do Boga i przyjaźni do ludzi, a dzisiaj zbiórka pieniężna na budujące się kościoły. Za dar serca i hojność ofiar Bóg zapłać.

Nasze rekolekcje adwentowe odbędą się w dniach: 12-14 grudnia 2021 r.. Już dziś módlmy się o błogosławione owoce tych rekolekcji. Zachęcamy do licznego udziału w rekolekcjach, niech będą one najpiękniejszym przygotowaniem do głębokiego przeżycia Świat Bożego Narodzenia, a także  szczytowym czasem Adwentu.

W tym tygodniu I Piątek i I Sobota Miesiąca. Spowiedź. W  I Piątek: w kościele parafialnym o godz. 16.00, spowiedź w Grodzeniu w przyszłą niedzielę.( 05.12.2021 ) W I Sobotę miesiąca Nabożeństwo różańcowe ze względu na spowiedź Nabożeństwo wynagradzajace do NSNMP  będzie sprawowane po mszy św. o godz. 17:30. Zapraszamy !

Od poniedziałku  do piątku odbędzie się zbiórka sprzętu elektrycznego i elektronicznego !

Obchody Święta Niepodległości 2021 w Kikole

 
Obchody Święta Niepodległości 2021 w Kikole
Obchody Święta Niepodległości 2021 w Kikolefot. Małgorzata Chojnicka
 

W Kikole obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęto od mszy świętej za Ojczyznę w kościele świętego Wojciecha. Wzięli w niej udział przedstawiciele powiatowych i gminnych władz samorządowych. Wzruszający montaż słowno – muzyczny zaprezentowali uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Kikole. Następnie uczestnicy uroczystości z licznym udziałem pocztów sztandarowych przemaszerowali pod pomnik na kikolskim skwerku, gdzie przybyłe delegacje złożyły kwiaty. Nie zabrakło przedstawicieli szkół i stowarzyszeń. Przy okazji tego święta odbyło się uroczyste przekazanie łodzi dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Kikole i jej poświecenie. Została ona ufundowana przez powiat lipnowski, a jej koszt to 55 tys. zł. Po części oficjalnej na wszystkich uczestników uroczystości czekała grochówka.

Tekst:Małgorzata Chojnicka

Galeria zdjęć------------ link

źródło: https://lipno.naszemiasto.pl/

ŚWIĘTO 11 LISTOPADA W KIKOLE - autor J. MYSZKOWSKI

Nasz Dziennik

  • PŚ w skokach: Pięciu Polaków w konkursie
    Piotr Żyła skoczył 134,5 m i zajął 18. miejsce - najwyższe spośród polskich zawodników - w kwalifikacjach do konkursu Pucharu Świata w skokach narciarskich w Ruce. Najlepszy był Niemiec Karl Geiger. Awans wywalczyło pięciu biało-czerwonych. Odpadli Andrzej Stękała i Stefan Hula.
  • Kujawsko-pomorskie: IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu
    Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przez intensywnymi opadami śniegu w 16 powiatach woj. kujawsko-pomorskiego. Opady prognozowane są od 20.00 w niedzielę do 11.00 w poniedziałek. Przyrost pokrywy śnieżnej może być miejscami 20-centrymetrowy.

  

 

Zaproszenia Diecezjalne

 

“Soli Deo”. Przed beatyfikacją kard. Stefana Wyszyńskiego prezentujemy hymn beatyfikacyjny

Udostępniamy tekst wraz nutami oraz nagranie audio pieśni specjalnie przygotowanej na beatyfikację Prymasa Wyszyńskiego. Utwór pt. “Soli Deo” skomponowali bp Józef Zawitkowski i ks. prałat Wiesław Kądziela. Archidiecezja Warszawska zachęca do uczenia i śpiewania tej pieśni w parafiach.

Pieśń powstała w październiku 2019 roku, w czasie, gdy Stolica Apostolska ogłosiła datę beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego w czerwcu 2020 roku. Do beatyfikacji w tamtym terminie nie doszło z powodu pandemii.

 Pieśń jest upleciona z cytatów samego kard. Wyszyńskiego, jak i cytatów o nim – m. in. św. Jana Pawła II. Tytuł i refren przywołują zawołanie biskupie Prymasa Tysiąclecia: Soli Deo – Jedynemu Bogu. Jeśli chodzi o muzykę, nawet niewprawne ucho słuchacza znajdzie w dostojnej pieśni pewne podobieństwo melodyczne z najstarszą polską pieśnią “Bogurodzica”.
Słowa napisał nieżyjący już biskup i poeta, bp Józef Zawitkowski, biskup pomocniczy diecezji łowickiej, autor wielu współczesnych pieśni kościelnych. Bp Zawitkowski nie doczekał beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, zmarł w 2020 roku.

Muzykę skomponował ks. Wiesław Kądziela, to również znany polski autor pieśni kościelnych, muzyk i kompozytor. – Ks. Kądziela jest bardzo doświadczonym kompozytorem i potrafił dobrze oddać klimat czasów posługiwania Kościołowi Prymasa Tysiąclecia. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk kard. Wyszyńskiego, więc mamy tu szczególny związek emocjonalny – mówi ks. dr Piotr Markisz, przewodniczący komisji muzycznej przy Komitecie Beatyfikacyjnym.

Podczas beatyfikacji, po ogłoszeniu nowych błogosławionych, pieśń wykonają chór i orkiestra. – Ale w taki sposób, aby wszyscy mogli włączyć się w śpiewanie – zastrzega ks. Markisz.

Do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej (której pieśń beatyfikacyjna również niebawem zostanie zaprezentowana) pozostały ponad dwa miesiące. To dobry czas, by we wszystkich parafiach w Polsce księża oraz organiści zapoznawali wiernych z pieśnią. – Beatyfikacja kard. Wyszyńskiego to wydarzenie rangi ogólnopolskiej. – Ważne, aby wszyscy zapoznali się z pieśnią wcześniej i mogli się włączać we wspólne śpiewanie, nawet jeśli nie będą uczestniczyli w samej uroczystości. – apeluje ks. Markisz.

Do pobrania

 

Papież o miłosierdziu

Papież Franciszek: umrę w Rzymie, nie wrócę do Argentyny - Wiadomości
zdjęcie  onet.pl

Miłosierdzie tworzy „nowe relacje braterskiej solidarności” – powiedział Papież Franciszek podczas środowej audiencji generalnej. Tak nawiązał do święta Miłosierdzia Bożego, które będzie obchodzone w niedzielę.


Zwracając się do Polaków z biblioteki w Pałacu Apostolskim, Papież powiedział: – Drodzy bracia i siostry, w niedzielę będziemy obchodzili święto Miłosierdzia Bożego. Ustanawiając je, Święty Jan Paweł II przypomniał nam, że liturgia tej niedzieli zdaje się wytyczać szlak miłosierdzia, które odbudowuje więź każdego człowieka z Bogiem, a zarazem tworzy także między ludźmi nowe relacje braterskiej solidarności. – Chrystus nauczył nas, że człowiek nie tylko doświadcza i dostępuje miłosierdzia Boga samego, ale także jest powołany do tego, ażeby sam czynił miłosierdzie drugim – podkreślił.  Przypomniał słowa z Ewangelii według św. Mateusza: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”. – Zwróćmy się ufni do miłosiernego Chrystusa i prośmy dla nas o łaskę przebaczenia i czynnej miłości wobec bliźniego – wezwał Franciszek. W czasie audiencji zapewnił o swej modlitwie za wszystkich, którzy zginęli i ucierpieli w wyniku powodzi w Indonezji i w Timorze Wschodnim. Ojciec Święty nawiązał też do obchodzonego we wtorek Międzynarodowego Dnia Sportu na rzecz Rozwoju i Pokoju, który został ustanowiony przez ONZ. Franciszek wyraził pragnienie, by sport był przeżywany jako „wydarzenie drużynowe” i by sprzyjał dialogowi i solidarności między różnymi kulturami i narodami. Zachęcił drużynę watykańskich lekkoatletów (Athletica Vaticana), czyli oficjalny klub sportowy Watykanu, by kontynuowała swoje zaangażowanie w szerzenie kultury braterstwa w dziedzinie sportu, zwracała szczególną uwagę na osoby najsłabsze i „stawała się w ten sposób świadkiem pokoju”. JG, PAP

Artykuł opublikowany na stronie: https://naszdziennik.pl/wiara-stolica-apostolska/235355,papiez-o-milosierdziu.html

Przyzywajmy pomocy św. Michała Archanioła.

Przyzywajmy pomocy św. Michała Archanioła

Artykuł opublikowany na stronie: https://naszdziennik.pl/mysl/213481,przyzywajmy-pomocy-sw-michala-archaniola.html

    
Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen”. Mając wizję walki szatana z Kościołem, Papież Leon XIII w 1886 r. ułożył powyższą modlitwę i nakazał ją odmawiać kapłanom po Mszy Świętej. Obecnie, według wyjaśnień Rzymu, może ją odmawiać każdy kapłan po Mszy Świętej, nawet gdy nie zarządził tego biskup diecezjalny. Ponieważ Papież ułożył ją po łacinie i tłumaczono ją na różne sposoby, ostatecznie przyjmuje się podaną powyżej jasno brzmiącą wersję. Członkowie zgromadzenia św. Michała Archanioła, michalici, odmawiają ją codziennie i po Mszy św., i podczas wspólnych modlitw. Dlaczego powinniśmy wzywać pomocy św. Michała Archanioła? Wszyscy rozumiemy, że może nas wspomóc ten, kto posiada moc i odpowiednie środki ku temu. Kiedy Bóg objawił aniołom prawdę o przyszłym wcieleniu Syna Bożego, nakazał im adorować Go (Hbr 1,6).

Czytaj więcej: Przyzywajmy pomocy św. Michała Archanioła.

Telefony alarmowe