• Śląscy strażacy przypominają o obowiązku usuwania śniegu z dachów
    Intensywne opady śniegu i jego zaleganie mogą nadmiernie obciążyć konstrukcję dachów, co stanowi poważne zagrożenie – podkreślają śląscy strażacy, apelując o wypełnianie obowiązku odśnieżania dachów.
  • Ukarano restauratorów przyjmujących klientów
    Po kontroli sanitarnej, wobec dwóch właścicieli lokali gastronomicznych będą skierowane wnioski do sądu. Złamano przepisy obowiązujące w związku z pandemią. W restauracjach byli goście i jedli zakupione na miejscu dania – podała podkom. Aneta Sobieraj z łódzkiej policji.

Obrzęd Wieczerzy Wigilijnej w rodzinie

Boże Narodzenie to obok Wielkanocy najbardziej uroczyste święta w polskiej tradycji. Już poprzedzający je wieczór wigilijny jest dla nas, Polaków, najpiękniejszym, najbardziej rodzinnym i wzruszającym wieczorem roku. Pamiętajmy jednak, że wieczerza wigilijna przeżywana w rodzinnym gronie powinna mieć charakter religijny

Wokół odpowiednio udekorowanego i nakrytego do wieczerzy stołu gromadzi się rodzina. Na środku stołu umieszczone jest siano, a na nim uroczyście złożona Księga Pisma Świętego, obok ustawiamy udekorowaną świecę. Symbolizuje ona obecność w rodzinie Chrystusa, który przyszedł na ziemię jako Światłość świata. Wszyscy stoją, a najstarszy z rodziny zapala świecę.

Prowadzący:

Oto Światłość, która w noc dzisiejszą przyszła na ziemię, by rozproszyć ciemności grzechu.

Wszyscy: Bogu niech będą dzięki.

Prowadzący: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

Wszyscy: Amen.

Czytaj więcej: Obrzęd Wieczerzy Wigilijnej w rodzinie

Bp Mering w liście w ponurym czasie pandemii

Bp Mering w liście w ponurym czasie pandemii i walki o życie: zjednoczmy się w modlitwie i obronie życia

7 listopada 2020 r., ks. AN

„Nie bójcie się, Siostry i Bracia, duchowni i świeccy! Zjednoczmy się w modlitwie, w sprzeciwie, w obronie świątyń, podstawowych ludzkich i chrześcijańskich wartości, w obronie prawa do życia! Rodzice, przypomnijcie sobie, że Waszym zadaniem jest wychowywać mądrych, świadomych i mężnych chrześcijan, Polaków i obywateli!” – zaapelował w „liście do prezbiterów i wiernych świeckich Kościoła Włocławskiego w ponurym czasie epidemii i walki o życie” biskup włocławski Wiesław Mering.

List nieprzypadkowo datowany jest na dzień 7 listopada, gdyż przypada wtedy ważna dla Włocławka i diecezji rocznica uwięzienia bł. bp. Michała Kozala, księży, w tym profesorów seminarium, i kleryków oraz nauczycieli miasta przez Gestapo. Dla wielu z nich męczeńska droga zakończyła się w Dachau.

Drugi motyw, w słowach do diecezjan, zawarł sam biskup: „Jestem u kresu mojej posługi w Diecezji Włocławskiej, stąd bardzo osobisty charakter tego listu i apel, który kieruję do moich Diecezjan: pamiętajcie o historii kraju, diecezji, miasta! (…) Pamiętajmy, z jakiego Kościoła jesteśmy, i jak ogromną daninę krwi złożyli nasi przodkowie w wierze. Dziękuję duchownym i świeckim, którzy Chrystusa bronią i przyznają się do Niego!”

Pełna treść listu:

Diecezja wiadomości

Diecezja Włocławska - Roman Catholic Diocese of Włocławek - qwe.wiki

18 Stycznia 2021 Poniedziałek Rozpoczęcie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan
25 Stycznia 2021 Poniedziałek Dzień ekumenizmu w WSD we Włocławku
2 Lutego 2021 Wtorek Dzień Życia Konsekrowanego

Konferencja dla Katechetów Diecezji Włocławskiej

"Nagranie konferencji tematycznej dla katechetów wymusiła sytuacja pandemii. Mam nadzieję, że zaangażowanie twórców Katechezy 2.0 będzie dla nauczycieli religii inspiracją do głoszenia Ewangelii poprzez wykorzystanie możliwości Internetu. Drodzy Katecheci, liczmy, że w warunkach, kiedy praca katechety wymaga wzmożonej kreatywności, ta ciekawa forma przekazu wiary zostanie wykorzystana na Waszych lekcjach. Być może stanie się także motywacją dla nowych pomysłów, którymi zechcecie się podzielić" - ks. dr Jacek Buta - wicedyrektor Wydziału Katachetycznego.

www.katechezadwazero.pl

Od jutra tj. 18 do 25 stycznia rozpoczynamy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan Termin ten został zaproponowany w 1908 r. przez pioniera ruchu ekumenicznego, Paula Wattsona z USA, aby obejmował czas między dniem wspominającym św. Piotra, a dniem upamiętniającym nawrócenie św. Pawła. Celem modlitw tego tygodnia jest uproszenie Jezusa o dar jedności miedzy Kościołem Katolickim a innymi kościołami chrześcijańskimi. Hasło tygodnia: Trwajcie w mojej miłości, a przyniesiecie obfity owoc (por. J 15,5–9). W wielu miejscach z tej racji będą się odbywać uro­czyste nabożeństwa. Zechciejmy zorientować się, gdzie takie nabożeństwo w najbliższej okolicy się odbędzie, i wziąć w nim udział.

Zgodnie z wolą Papieża Franciszka trzecia niedziela okresu zwykłego ( w tym roku 24.01.2021) każdego roku ma być w kościele przeżywana jako Niedziela Słowa Bożego. Ma ona przypomnieć wszystkim, pasterzom i wiernym, o znaczeniu i wartości Pisma Świętego dla życia chrześcijańskiego, a także o związku między Słowem Bożym a liturgią. Przypominamy jednocześnie, iż w tym roku 13. Tydzień Biblijny będziemy przeżywać w dniach od 18 do 24 kwietnia, natomiast 5. Narodowe Czytanie Pisma Świętego dnia 18 kwietnia 2021 roku