Dla ERM-ity żółta chusta związana białą obrączką nawiązuje do żółto-białej flagi Watykanu i jest także znakiem zależności naszego Ruchu od Naszego Wodza - Papieża. Oznacza też, że należymy do Gwardii Papieskiej. Biały kolor obrączki, którą związana jest chusta symbolizuje także czystość, doskonałość oraz wspólnotowość naszego Ruchu.

ERM-ita szanuje swoją chustę, gdyż przyjmuje jedną na całe życie, rozumiejąc słowa kapłana wypowiadane podczas jej uroczystego przyjęcia: "Noście ją z godnością".

Krzyż

Krzyż ERM-u

Odznaka członka Ruchu ma kształt krzyża otoczonego kołem z napisem: Króluj nam Chryste! To pozdrowienie przypomina, że gdziekolwiek jesteśmy, naszym Królem jest Jezus. W środku krzyża znajdują się symbole Eucharystii: kielich i Hostia w promieniach. Ma to przypominać, że rycerz jest zawsze w służbie Jezusa Eucharystycznego, a jego życie wzmacniane częstą Komunią św. ma promieniować cnotami.

Litery umieszczone na Hostii:
IHS - Jezus Zbawca ludzi Krzyż - oznacza, że Jezus przez cierpienie zbawił świat, a także to iż każdy kto należy do ERM-u powinien dla Jezusa przyjmować cierpienie.

Żółty kolor krzyża - jest symbolem światła i majestatu. Najbardziej pożądany kolor żółty uzyskiwano ze słupka kwiatowego pachnącego szafranu. Szafranowe okrycia należały do stroju królów perskich. Barwa żółta jest również kolorem dojrzałego zboża oraz złota. Używana w ozdabianiu paramentów liturgicznych wskazuje na wieczne światło, chwałę, godność i potęgę.

Czerwone koło - w czerwieni widziano kolor krwi, w której jest "życie wszelkiego ciała" (Kpł 17,14), kolor czerwony jest znakiem siły i młodości, barwą ognia - w znaczeniu przenośnym także ognia miłości. W liturgii szczególnie podkreśla się symboliczny związek zachodzący między czerwoną barwą a Duchem Świętym.

Krzyż dla naszej młodzieży

Krzyż dla młodzieży

Jest on połączeniem dwóch znaków: swoim kształtem przypomina jednocześnie krzyż i skrócone imię Chrystusa (dwie pierwsze litery słowa "Chrystus" po grecku, "XP"). To stanowi część tajemniczego znaku pierwszych chrześcijan. To jest też znak Chrystusa ukrzyżowanego i umierającego za nas życie. Oznacza też: "dla nas chrześcijan życiem, które przychodzi jest Chrystus Zmartwychwstały".

INTENCJA PAPIESKA NA LIPIEC 2019 R.:

Intencja powszechna: Aby politycy, uczeni i ekonomiści pracowali razem na rzecz ochrony mórz i oceanów.

95. rocznica święceń kapłańskich Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego (zapowiedź)

W sobotę 3 sierpnia br. o godz. 11.00 w katedrze włocławskiej ks. bp Wiesław Mering będzie przewodniczył uroczystej Mszy św. z okazji 95. rocznicy święceń kapłańskich Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia, i zarazem w 118. rocznicę Jego urodzin.

Podczas Mszy św. Ksiądz Biskup poświęci portret kard. Wyszyńskiego, z fundacji Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, który na stałe zawiśnie w kaplicy święceń Sługi Bożego.