Wiadomości parafialne

Dziś  w naszej parafii odbywają się uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha, głównego patrona Polski, „Sięgając do korzeni naszej wiary, do wielowiekowego dziedzictwa św. Wojciecha, chcemy w tym roku przywołać wezwanie św. Jana Pawła II, jakie w 1979 roku skierował  w Gnieźnie do młodych, aby wojciechowe dziedzictwo wiary przechowali, aby pozostali mu wierni, aby je pomnożyli i przekazali następnym pokoleniom. Chcemy do tych początków wracać, z nich czerpać siłę, chcemy odnawiać wiarę i na przykładzie św. Wojciecha uczyć się miłości do Kościoła” –  nawiązując do trwającego roku duszpasterskiego, którego kierunek wyznacza hasło „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Dziękujemy

W dniu 25 kwietnia – tj. w czwartek Kościół powszechny obchodzi święto św. Marka, Ewangelisty.  Św. Marek był spokrewniony z Barnabą. Towarzyszył św. Pawłowi w jego pierwszej podróży i udał się za nim do Rzymu. Potem został uczniem apostoła Piotra i podał jego naukę w swojej Ewangelii. Przypisuje mu się założenie Kościoła w Aleksandrii. Marek stał się orędownikiem u Boga o dobrą pogodę i obfite plony. Święty Marek jest patronem pisarzy, notariuszy, murarzy, koszykarzy i szklarzy oraz miast: Bergamo, Wenecji, a także Albanii. Przyzywany podczas siewów wiosennych oraz w sprawach pogody.

W  piątek 26.04.2024r., przypada 21 rocznica święceń biskupich , ks. Bp  seniora Wiesława Meringa. Pamiętajmy o ks.  biskupie w naszych modlitwach.


W sobotę 27.04.2024r o godz. 9:00 –
sprzątamy kościółek i otoczenie Sanktuarium Matki Bolesnej w Konotopiu. Prosimy kochnych parafian o pomoc.


30 kwietnia w niedzielę , w rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Dachau, obchodzimy ustanowiony przez Episkopat w 2002 r. Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w trakcie II wojny światowej. Spotkanie dla kl. VIII i III
 


Podziękowanie za Odpust ku czci św. Wojciecha :  
Ks. Rektorowi za przewodniczenie uroczystościom i Słowo Boże, asyście, OSP, ministrantom, pani Kościelnej i organiście, wszystkim obecnym na sumie odpustowej



 W małej kaplicy w Konotopiu, znajduje się cudowna i słynąca łaskami figura Matki Boskiej Bolesnej. Do niej zdążają  pielgrzymki  od wielu dziesiątek lat, z sąsiednich parafii, m. in. z okolic Włocławka, Lipna, Czernikowa i części parafii diecezji płockiej. Co roku na początku września przybywają do Konotopia setki pielgrzymów z terenu prawie całej Ziemi Dobrzyńskiej.
   Figura Matki Boskiej Bolesnej wykonana jest z drzewa lipowego. Mierzy 55 cm wysokości i 32 cm szerokości. Matka Boska przedstawiona jest w pozycji siedzącej, w koronie na głowie, z Panem Jezusem zdjętym z krzyża na kolanach. Nieznane jest pochodzenie rzeźby, która jest z pewnością dziełem ludowego artysty.

Początkowo figura znajdowała się w małej, oszklonej kapliczce przybitej do drzewa. W 1885 roku właściciel majątku Konotopie – ewangelik Szmakteter – zbudował przydrożną kaplicę murowaną i umieścił w niej Cudowną Figurę. Z racji miejsca pielgrzymek proboszcz parafii Kikół – ks. Wojciech Wolski, w latach 1937-1938 wybudował w tym miejscu kapliczkę z ołtarzem do sprawowania ofiary Mszy Świętej wewnątrz. Do owej kapliczki zamierzano przenieść łaskami słynącą figurę Matki Boskiej Bolesnej, by tam pozostała na stałe. Wybuch wojny 1 września 1939 roku przeszkodził jednak tym planom. Dnia 29 listopada 1939 roku Niemcy zniszczyli  nowo wybudowaną kapliczkę. Figura ocalała dzięki mieszkańcom wsi Grodze / Sz. Olkowskiemu i jego zięciowi J Nowakowskiemu ), którzy w ostatnim momencie przed zburzeniem kapliczki przez hitlerowców zabrali z niej figurę. W styczniu 1940 roku ks. Tadeusz Szmidt sprowadził figurę do Kikoła i umieścił ją w kaplicy (kostnicy) na cmentarzu, gdzie w tajemnicy przed Niemcami odprawiano Msze Święte. W roku 1945 figurę Matki Boskiej Bolesnej przeniesiono do kościoła parafialnego, gdzie pozostała do końca wojny. Ksiądz Wojciech Wolski po powrocie z obozu koncentracyjnego w Dachau, w roku 1948 rozpoczął budowę nowej kapliczki. Przedsięwzięcie dokończył ksiądz proboszcz Bronisław Babinowski.

Dziś Sanktuarium Maryjne w Konotopiu to piękne miejsce, które w okresie wiosenno – letnim, co niedzielę ściąga na popołudniową mszę, nie tylko okolicznych mieszkańców, ale także grupę wiernych – „stałych bywalców”. Uroczystości odpustowe ku czci Matki Boskiej Bolesnej odbywają się tutaj każdego roku w pierwszą niedzielę po 8 września.

  Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia tego świętego miejsca !

     Nowa kaplica p.w. Matki Bożej Bolesnej w Konotopiu. Wybudowana jako wotum wdzięczności za beatyfikacje Jana Pawła II, w latach 2010 / 2011                    




Potrzebne informacje


KANCELARIA  PARAFIALNA  czynna od poniedziałku do piątku w godz.  od 16:00 do 17:00
MSZE ŚW. - dni powszednie godz. 17:00 i  17:30
MSZE ŚW. w niedzielę - w  Kikole godz.  8:30, 11:30 i 16:00 - w kościółku w Grodzeniu, godz. 10:00
w kościółku Matki Bolesnej w Konotopiu o godz. 16:00 ( od maja do końca września )
SAKRAMENT POKUTY - codziennie w czasie mszy św. i na prośbę.
KONTAKT TELEFONICZNY 
tel. 518014720 - ks. Proboszcz   
tel. 697462990 -  ks. wikariusz
Na prośbę parafian podajemy numer konta parafialnego :
90 9537 0000 0040 4374 2000 0001 
Bank Spółdzielczy oddział w Kikole
Dziękujemy za pomoc !!!  

Administatorem danych osobowych 
jest Parafia Rzymskokatolicka 
św. Wojciecha B.M. w Kikole.


Cmentarz w Kikole



ADMINISTRACJA CMENTARZA PARAFIALNEGO W KIKOLE
ul. Sienkiewicza 2 a, 97- 620 tel. 536035008

BIURO w KIKOLE CZYNNE

PONIEDZIAŁEK GODZ  9.00 - 12.00
ŚRODA GODZ.  9.00 - 12.00
CZWARTEK GODZ. 14.00 - 17.00

BIURO W LIPNIE CZYNNE OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU
W GODZ. OD 8.00 DO 16.00
ul. Pl. 11 listopada 25, tel. 54 287 44 44 lub 605 03 5000
strona cmentarza https://kikol.grobonet.com/