Photobucket Photobucket Photobucket Photobucket Photobucket Photobucket Photobucket Photobucket

PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA św. WOJCIECHA B.M.                           Perygrnacja Figury św. Michała Archanoła w naszej parafii 17 i 18 kwietnia 2018 r.

ul. Sienkiewicza 2 , KIKÓŁ 87-620

tel. 518014720  - ks. Proboszcz

tel. 518014829 -  ks. wikariusz

e-mail   parafiakikol@gmail.com                                         Znalezione obrazy dla zapytania wielki post

Kościół w Grodzeniu

Grodzeń    W dokumentach z 1434 r. został wymieniony właściciel wsi, Jan Grodzeński herbu Prus. W drugiej połowie XVI w. Grodzeń miał kilku właścicieli, m.in. Jakuba Orłowskiego, Jana Widlińskiego oraz Michała Grodzeńskiego. Na przełomie XVI i XVII w. we wsi znajdowało się kilka działów szlacheckich. Do 1663 r. wieś należała do Stanisława Orłowskiego. Po jego śmierci majętność dziedziczyło czterech synów. Pod koniec XVII w. Grodzeń przeszedł w ręce właściciela dóbr Kikół – Wojciecha Zboińskiego.

Koci Grodze.anigif

W połowie XIX w. drogą koligacji rodzinnych dobra Kikóła wraz z Grodzeniem najpierw stały się własnością Piwnickich, a pod koniec XIX w. Nałęczów. W czasie II wojny światowej w latach 1940 –1945 w miejscowej szkole znajdowała się filia obozu z Potulic dla dzieci polskich. Był to obóz dla dzieci z okolicznych wsi: Ciełuchowa, Grodzenia, Janowa, Kikoła oraz Wolęcina, które pracowały dla gospodarzy niemieckich .

Czytaj więcej: Kościół w Grodzeniu

Joomla-Template by guenstige.shop-stadt.de & go-windows.de