Photobucket Photobucket Photobucket Photobucket Photobucket Photobucket Photobucket Photobucket

PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA św. WOJCIECHA B.M.                           Perygrnacja Figury św. Michała Archanoła w naszej parafii 17 i 18 kwietnia 2018 r.

ul. Sienkiewicza 2 , KIKÓŁ 87-620

tel. 518014720  - ks. Proboszcz

tel. 518014829 -  ks. wikariusz

e-mail   parafiakikol@gmail.com                                         Znalezione obrazy dla zapytania wielki post

Historia Parafii św. Wojciecha BM.

phoca thumb m kikol 002   Historia Kikoła sięga okresu wczesnopiastowskiego, kiedy to na wzniesieniu na którym obecnie znajduje się kościół i cmentarz, istniało grodzisko średniowieczne. W rejonie grodziska odnaleziono ślady osadnictwa prehistorycznego, które nie zostały jeszcze dokładnie zbadane. Przy grodzie była wieś. W wieku XIII istniał tu  gród, nadany przez księcia Konrada Mazowieckiego jego synowi Kazimierzowi, będący siedzibą kasztelanii. W latach 1248-1252, na skutek niszczycielskich najazdów pruskich, kasztelania upadła. Jej terytorium zostało przyłączone do kasztelanii dobrzyńskiej i słońskiej, a w drugiej połowie XIV w., kiedy kasztelanie zostały zastąpione powiatami, weszło w skład powiatu lipnowskiego. W XVI wieku Kikół był własnością szlachecką. Prawa miejskie uzyskał w 1791 r., a utracił ok. 1815     Data erekcji parafii nieznana; parafia wzmiankowana w 1480 r.

Czytaj więcej: Historia

Joomla-Template by guenstige.shop-stadt.de & go-windows.de