Wiadomości parafialne

 W niedzielę, 14 kwietnia br., rozpoczyna się XVI Ogólnopolski Tydzień Biblijny. W tym roku będzie on obchodzony pod hasłem: „Powołani do wspólnoty – komunii z Bogiem i bliźnimi w Kościele”. Materiały duszpasterskie na ten Tydzień zostały przesłane do parafii w Wielkim Poście. Niedziela ta jest także ósmym Dniem Narodowego Czytania Pisma Świętego. W tym roku lekturą będzie księga Dziejów Apostolskich.  Dziś upamiętniamy rocznicę chrztu  Polski, który prawdopodobnie odbył się 14 kwietnia 966 roku. Chrzest Polski, przyjęty przez księcia Polan Mieszka I, zapoczątkował proces chrystianizacji ziem polskich. Niekiedy uważa się go również za symboliczny początek państwa polskiego i polskiego Kościoła katolickiego.

Nie możemy stać z boku z założonymi rękoma, gdy kwestionowane są nasze podstawowe prawa i wartości – mówi abp Stanisław Gądecki, były przewodniczący KEP, zapraszając na Narodowy Marsz Życia, który odbędzie się 14 kwietnia w Warszawie. Marsz będzie wielką manifestacją w obronie życia, rodziny, wartości i niepodległości oraz wyrazem solidarności z tymi, którzy najbardziej potrzebują wsparcia, zwłaszcza dziećmi zagrożonymi aborcją. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski Marsz rozpocznie się  o godz. 12. 30 na Placu Zamkowym w Warszawie. Wcześniej, o godz. 11,00 w warszawskiej Archikatedrze oraz Katedrze warszawsko – praskiej odprawione zostaną Msze św. O godz. 12.15 zaplanowano akcję „Pieluszka dla maluszka” , będąca konkretnym wsparciem dla potrzebujących matek i dzieci.

Kilka tysięcy wiernych z diecezji włocławskiej, wraz z duszpasterzami, przybyli w sobotę, 13 kwietnia, na Jasną Górę, by dziękować za nawiedzenie Matki Bożej w diecezji. Diecezjalna pielgrzymka rozpoczęła się Apelem Jasnogórskim poprzedniego dnia, z rozważaniem biskupa włocławskiego Krzysztofa Wętkowskiego. Sobotnie dziękczynienie rozpoczęło nabożeństwo Drogi światła, które poprowadził ks. Ireneusz Świątek, rektor WSD we Włocławku. Kulminacyjnym momentem pielgrzymki była Msza św. na jasnogórskim szczycie pod przewodnictwem biskupa włocławskiego, a koncelebrowana m.in. przez biskupa seniora Stanisława Gębickiego.  W imeniu naszej Parafii w tej pięknej pielgrzymce dziękczynnej udział  wzięło 55 osób. Dziękujemy pielgrzymom.

W przyszłą niedzielę spotkania dla kl. VI i VII i kl  w wyznaczonych godzinach. 21 kwietnia o godz. 12,00 -  Odpust ku czci św. Wojciecha. Mszy św. odpustowej przewodniczyć  będzie Kd. Dr hab. Jacek Szymański.  Zapraszamy OSP, asystę, ministrantów,  dzieci z kwiatkami, młodzież i wszystkich Parafian.





10 rad dla rodziców, by pomóc dziecku nie pić


1.    Rozmawiaj z dzieckiem o alkoholu i narkotykach.
Sprawdź, czy na pewno rozumie niebezpieczeństwa i problemy z tym związane. Nie strasz i nie "truj" - po prostu przekaż dziecku obiektywne informacje na temat działania alkoholu oraz mechanizmu uzależniania się i wyjaśnij wszystkie wątpliwości. 

2.    Naucz się naprawdę wysłuchiwać swoje dziecko.
Mówienie to tylko połowa sukcesu. Musisz także umieć słuchać i wiedzieć, kiedy dziecko tego potrzebuje - pozwoli wam to otwarcie porozumiewać się. Kiedy mówi o ważnych dla siebie rzeczach - staraj się przyjąć jego perspektywę widzenia świata; próbuj je zrozumieć, a nie pouczać.
 

3.    Pomóż dziecku dobrze czuć się ze sobą.
Nastolatkowie są często niepewni siebie. Bardzo ważne jest dla nich, gdy wiedzą, że rodzice im ufają, wierzą  w ich wartość, doceniają ich umiejętności, liczą się z ich zdaniem. Po prostu: w odpowiednich momentach chwal dziecko, okazuj mu swój podziw i aprobatę, bierz pod uwagę jego opinie i decyzje. 

4.    Pomóż dziecku zbudować sobie jasny system wartości.
Silny system wartości, jasne poczucie, co jest dobre, a co złe, da dziecku odwagę podejmowania samodzielnych decyzji na podstawie własnego zdania, a nie presji kolegów.
 

5.    Bądź dobrym modelem i przykładem.
Dzieci dobrze znają twoje obyczaje i postawy wobec alkoholu - ich nie da się łatwo oszukać. Pamiętaj, że jeśli ty sam masz problemy z piciem, twoje dziecko ma większą niż jego koledzy szansę, aby mieć podobne kłopoty. 

6.    Pomóż dziecku radzić sobie w sytuacjach nacisku ze strony kolegów.
Zwłaszcza dzieci, które uczono, jak być miłym, sympatycznym i serdecznym mogą mieć trudności w opieraniu się naciskom otoczenia. Trudności w podejmowaniu niepopularnych decyzji będą mieć także te dzieci, dla których rówieśnicy są podstawowym punktem oparcia i odniesienia. 

7.    Ustal jasne zasady dotyczące alkoholu i narkotyków.
Obowiązujące w waszym domu zasady powinny być jasne i spójne. Powiedz dzieciom, że nie wolno im pić, palić, zażywać narkotyków oraz robić innych rzeczy, na które się nie zgadzasz. Niech znają też dobrze konsekwencje łamania tych reguł. Konsekwencje te powinny być dostosowane do wieku i wrażliwości dziecka   i nie mogą naruszać jego godności. 

8.    Zachęcaj dzieci do rzeczy zdrowych i twórczych.
Czy twoje dzieci mają dostatecznie dużo dobrych propozycji w życiu? Zorganizuj im coś ciekawego, zachęć do sportu, jakiegoś hobby, zajęć pozaszkolnych - czegokolwiek, co może im sprawić frajdę. Najlepiej, jeśli czasem sam też będziesz coś robił z nimi!.

9.    Porozmawiaj z rodzicami innych dzieci.
Wszyscy przechodzą przez to samo, co ty. Pogadaj z sąsiadami, rodzicami innych dzieci z twojego otoczenia. Gdy twoje dziecko wybiera się z kolegami na prywatkę, upewnij się, że będzie tam jakaś "przyzwoitka" (dotyczy to dzieci młodszych) i że nie będzie żadnego alkoholu.
 

10.    Wiedz, jak postąpić, gdy coś podejrzewasz.
Naucz się rozpoznawać sygnały ostrzegawcze świadczące o tym, że twoje dziecko zaczęło "eksperymenty" z alkoholem i dowiedz się, do kogo możesz zwrócić się o pomoc. 

(Opracowano na podst. A. Pacewicz: "Jak pomóc dziecku nie pić")

Potrzebne informacje


KANCELARIA  PARAFIALNA  czynna od poniedziałku do piątku w godz.  od 16:00 do 17:00
MSZE ŚW. - dni powszednie godz. 17:00 i  17:30
MSZE ŚW. w niedzielę - w  Kikole godz.  8:30, 11:30 i 16:00 - w kościółku w Grodzeniu, godz. 10:00
w kościółku Matki Bolesnej w Konotopiu o godz. 16:00 ( od maja do końca września )
SAKRAMENT POKUTY - codziennie w czasie mszy św. i na prośbę.
KONTAKT TELEFONICZNY 
tel. 518014720 - ks. Proboszcz   
tel. 697462990 -  ks. wikariusz
Na prośbę parafian podajemy numer konta parafialnego :
90 9537 0000 0040 4374 2000 0001 
Bank Spółdzielczy oddział w Kikole
Dziękujemy za pomoc !!!  

Administatorem danych osobowych 
jest Parafia Rzymskokatolicka 
św. Wojciecha B.M. w Kikole.


Cmentarz w Kikole



ADMINISTRACJA CMENTARZA PARAFIALNEGO W KIKOLE
ul. Sienkiewicza 2 a, 97- 620 tel. 536035008

BIURO w KIKOLE CZYNNE

PONIEDZIAŁEK GODZ  9.00 - 12.00
ŚRODA GODZ.  9.00 - 12.00
CZWARTEK GODZ. 14.00 - 17.00

BIURO W LIPNIE CZYNNE OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU
W GODZ. OD 8.00 DO 16.00
ul. Pl. 11 listopada 25, tel. 54 287 44 44 lub 605 03 5000
strona cmentarza https://kikol.grobonet.com/