Wiadomości parafialne

Dzisiejszą Niedzielą Palmową  rozpoczynamy Wielki Tydzień, w którym będziemy przeżywać wielkie tajemnice naszego zbawienia. Ich rozpamiętywanie i udział  w nabożeństwach pomoże nam pogłębić naszą więź ze Zbawicielem - Jezusem Chrystusem. Uroczysta liturgia Niedzieli Palmowej o godz.1130 . Jutro  od godz. 9:00 – odwiedzimy chorych. Zapisy w zakrystii lub telefonicznie.

Liturgia Triduum Paschalnego należy do najważniejszych i najpiękniejszych w całym  roku liturgicznym dlatego zapraszamy  do bardzo licznego udziału w nabożeństwach:

Wielki Czwartek  będziemy przeżywać pamiątkę ustanowienia Najświętszego Sakramentu i Sakramentu Kapłaństwa. Uroczysta Msza św. o godz. 1800 - sprawowana w intencji dziękczynnej za dar Sakramentów Kapłaństwa i Eucharystii . Po zakończonej Mszy św., Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiemy do Ciemnicy, która symbolizuje  modlitwę Jezusa w Ogrójcu, ból zdrady, pojmanie, uwięzienie, czas opuszczenia i trwogę konania. . Adoracja w ciemnicy do godz. 2030.  

Wielki Piątek  - w tym dniu nie ma Mszy św. Adoracja w Ciemnicy od godz. 900. Zapraszamy na godz. 15:00 – Godzina śmierci Jezusa – rozpoczniemy  Nowennę do Miłosierdzia Bożego
 Natomiast o godz. 1800 - Liturgia Męki Pańskiej. Nabożeństwo  to składa się z liturgii słowa, uroczystej adoracji krzyża i przyjęcia Komunii św. Kończy się złożeniem Jezusa do Grobu. Ofiary składane na tacę w tym dniu podczas adoracji Krzyża przeznaczone są tradycyjnie na utrzymanie Grobu Pańskiego w Ziemi Świętej. Adoracja przy Grobie Pańskim do godz. 2030. W tym dniu obowiązuje ścisły post bez żadnej dyspensy.  Zapraszamy  OSP  ze wszystkich jednostek naszej parafii, aby tradycyjnie podjęli czuwanie przy Grobie Pańskim w Wielki Piątek i Wielką Sobotę. .

Wielka Sobota  - adoracja Jezusa Eucharystycznego przy Grobie od godz. 900 .  Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę: w Kościele co godzinę  o godz.  0900 – 1300.  W  kościele w Grodzeniu godz. 900 ,  Konotopie  Kościół – godz. 10:00  Wigilia Paschalna rozpocznie się o godz. 1930 obrzędem poświęcenia ognia przed świątynią. Na liturgię światła przynosimy świece (lub paschaliki). Po procesyjnym wniesieniu światła do świątyni – rozpoczyna się Liturgia Słowa, następnie liturgia chrzcielna i uroczysta Eucharystia - uwielbienie Boga w tajemnicy zmartwychwstania Chrystusa .  Serdecznie zapraszamy !!!!             

Niedziela Zmartwychwstania – Msze  św. o godz. 600  Rezurekcja z procesją / zapraszamy  OSP, asystę, , ministrantów i wszystkich wiernych /   830, 1000 Grodzeń , 1130 i  1600Sakrament Pokuty od poniedziałku do piątku włącznie na mszach św. wieczornych ( Wyjatek środa . We czwartek  od godz.17:30 i po mszy św.  Kancelaria czynna do Wielkiej Środy.   

21 kwietnia Odpust ku czci św. Wojciecha o godz. 12:00

Sprawy parafialne : Wyrażamy podziękowanie za ofiary składane na kwiaty do Grobu Pańskiego. Serdeczne podziękowanie za udział w Drodze Krzyżowej ulicami naszego miasta w miniony  piątek :  OSP, policji, prowadzącym rozważania, ministrantom, panu organiście i pani kościelnej, wszystkim, którzy ubrali okna emblematami Krzyża i licznym uczestnikom tego pięknego nabożeństwa. Również za udział w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej od godz. 20,00 do 0,30  - Ks. Piotrowi, policji, wszystkim uczestnikom.  Podziękowanie  za  wykonanie  palm. Kl. III a i III b, VII a , przedszkolakom, grupie państwa Rumińskich., pani Joanne.

 

Diagnozowanie bulimii


Chociaż z natury bulimia jest utajona, jednak można ją stwierdzić na podstawie pięciu kryteriów diagnostycznych: 

•    Powtarzające się wypadki objadania się; zjadanie wielkiej ilości pożywienia w krótkim czasie
Duże ilości pożywienia są zjadane bardzo szybko, często zupełnie bez kontroli (nierzadko od 1000 do 6000 kalorii na raz). Najchętniej spożywane są potrawy słodkie, wysokokaloryczne, chciwie połykane. 

•    Poczucie braku kontroli podczas objadania się

•    Przeczyszczanie
Przeczyszczanie polega na regularnym wywoływaniu wymiotów, stosowaniu środków przeczyszczających, moczopędnych, pigułek dietetycznych, trzymaniu okresowo ścisłej diety, poszczeniu albo uprawianiu intensywnych ćwiczeń. Czynności te są podejmowane ze strachu przed utyciem spowodowanym objadaniem się. Środki przeczyszczające nie spełniają jednak swojego zadania, ponieważ zanim zaczną działać, pożywienie przyjęte podczas objadania się 

•    Co najmniej dwa przypadki objadania się i przeczyszczania na tydzień w ciągu trzech miesięcy
Częstotliwość objadania się i przeczyszczania jest ważnym kryterium, ponieważ obżeranie się nie świadczy jeszcze o bulimii. Objawem choroby jest występowanie co najmniej dwóch przypadków objadania się i przeczyszczania w tygodniu przez nie mniej niż trzy miesiące. 

•    Trwała, przesadna troska o wagę i wymiary ciała
Osoby z bulimią przypominają chorych na anoreksję pod względem obsesji na punkcie jedzenia, wagi i wymiarów ciała, a także lęku przed utyciem. Szczególnie ci, którzy na początku mieli nadwagę, mogą stracić kilka kilogramów, ale ich waga zwykle nie spada poniżej normy. W ciągu trzech, czterech miesięcy można u nich obserwować cykliczne tracenie i przybieranie na wadze. Dla postronnego obserwatora wygląd tych osób się nie zmienia. Rodzina i przyjaciele mogą bardzo długo nie zdawać sobie sprawy z choroby, jeżeli tylko napady objadania się i przeczyszczania są utrzymywane w tajemnicy. 

Powikłania medyczne


•    Podczas badania lekarz może dostrzec następujące symptomy:
arytmia serca; powiększone gruczoły szyjne; rany na przełyku; przepuklina; zakażenie gruczołów ślinowych; blizny na grzbiecie dłoni od częstego wkładania do gardła w celu wywoływania wymiotów. 

•    Stomatolog może zauważyć inne oznaki:
zniszczone szkliwo po zewnętrznej stronie zębów, w wyniku działania kwasów żołądkowych podczas częstych wymiotów; liczne zmiany próchnicze w zębach; ubytki zębów; poważne schorzenia dziąseł.
 

•    Rodzina i przyjaciele mogą dostrzec jeszcze inne objawy:
zawroty głowy; omdlenia; skargi na zmęczenie, bóle mięśni i gardła. 

Jeżeli bulimia jest nie leczona, może prowadzić do poważnych powikłań:

•    Odwodnienia i braku równowagi elektrolitycznej, które mogą doprowadzić do zaburzeń w pracy serca i w wyniku tego do nagłej śmierci.

•    Postępującego uszkodzenia nerek często stwierdzanego wśród regularnie wymiotujących osób z bulimią. 

•    Niskiego poziomu cukru - w reakcji na nadmiar cukru trzustka wytwarza więcej insuliny, która obniża poziom cukru we krwi poniżej normy. To z kolei wywołuje jeszcze większą ochotę na słodkie potrawy. 

•    Samoczynnego zwracania jedzenia występującego u osób, które wymiotują pięć lub więcej razy dziennie. 

•    Nadużywania środków przeczyszczających, które wywołuje ubytki potasu, sodu i magnezu z okrężnicy, czego rezultatem mogą być bóle brzucha i zatwardzenia. 

(Opracowano na podst. M.M. Jablow "Anoreksja, bulimia, otyłość") 

Potrzebne informacje


KANCELARIA  PARAFIALNA  czynna od poniedziałku do piątku w godz.  od 16:00 do 17:00
MSZE ŚW. - dni powszednie godz. 17:00 i  17:30
MSZE ŚW. w niedzielę - w  Kikole godz.  8:30, 11:30 i 16:00 - w kościółku w Grodzeniu, godz. 10:00
w kościółku Matki Bolesnej w Konotopiu o godz. 16:00 ( od maja do końca września )
SAKRAMENT POKUTY - codziennie w czasie mszy św. i na prośbę.
KONTAKT TELEFONICZNY 
tel. 518014720 - ks. Proboszcz   
tel. 697462990 -  ks. wikariusz
Na prośbę parafian podajemy numer konta parafialnego :
90 9537 0000 0040 4374 2000 0001 
Bank Spółdzielczy oddział w Kikole
Dziękujemy za pomoc !!!  

Administatorem danych osobowych 
jest Parafia Rzymskokatolicka 
św. Wojciecha B.M. w Kikole.


Cmentarz w Kikole



ADMINISTRACJA CMENTARZA PARAFIALNEGO W KIKOLE
ul. Sienkiewicza 2 a, 97- 620 tel. 536035008

BIURO w KIKOLE CZYNNE

PONIEDZIAŁEK GODZ  9.00 - 12.00
ŚRODA GODZ.  9.00 - 12.00
CZWARTEK GODZ. 14.00 - 17.00

BIURO W LIPNIE CZYNNE OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU
W GODZ. OD 8.00 DO 16.00
ul. Pl. 11 listopada 25, tel. 54 287 44 44 lub 605 03 5000
strona cmentarza https://kikol.grobonet.com/