Wiadomości parafialne

Dziś  w naszej parafii odbywają się uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha, głównego patrona Polski, „Sięgając do korzeni naszej wiary, do wielowiekowego dziedzictwa św. Wojciecha, chcemy w tym roku przywołać wezwanie św. Jana Pawła II, jakie w 1979 roku skierował  w Gnieźnie do młodych, aby wojciechowe dziedzictwo wiary przechowali, aby pozostali mu wierni, aby je pomnożyli i przekazali następnym pokoleniom. Chcemy do tych początków wracać, z nich czerpać siłę, chcemy odnawiać wiarę i na przykładzie św. Wojciecha uczyć się miłości do Kościoła” –  nawiązując do trwającego roku duszpasterskiego, którego kierunek wyznacza hasło „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Dziękujemy

W dniu 25 kwietnia – tj. w czwartek Kościół powszechny obchodzi święto św. Marka, Ewangelisty.  Św. Marek był spokrewniony z Barnabą. Towarzyszył św. Pawłowi w jego pierwszej podróży i udał się za nim do Rzymu. Potem został uczniem apostoła Piotra i podał jego naukę w swojej Ewangelii. Przypisuje mu się założenie Kościoła w Aleksandrii. Marek stał się orędownikiem u Boga o dobrą pogodę i obfite plony. Święty Marek jest patronem pisarzy, notariuszy, murarzy, koszykarzy i szklarzy oraz miast: Bergamo, Wenecji, a także Albanii. Przyzywany podczas siewów wiosennych oraz w sprawach pogody.

W  piątek 26.04.2024r., przypada 21 rocznica święceń biskupich , ks. Bp  seniora Wiesława Meringa. Pamiętajmy o ks.  biskupie w naszych modlitwach.


W sobotę 27.04.2024r o godz. 9:00 –
sprzątamy kościółek i otoczenie Sanktuarium Matki Bolesnej w Konotopiu. Prosimy kochnych parafian o pomoc.


30 kwietnia w niedzielę , w rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Dachau, obchodzimy ustanowiony przez Episkopat w 2002 r. Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w trakcie II wojny światowej. Spotkanie dla kl. VIII i III
 


Podziękowanie za Odpust ku czci św. Wojciecha :  
Ks. Rektorowi za przewodniczenie uroczystościom i Słowo Boże, asyście, OSP, ministrantom, pani Kościelnej i organiście, wszystkim obecnym na sumie odpustowej



 

Diagnozowanie anoreksji


Anoreksja obfituje w paradoksy, zagadki i sprzeczności. Zanim jednak rozwikłamy splot zależności w każdym pojedynczym przypadku, najpierw trzeba postawić diagnozę. Lekarz, który bada młodego człowieka pod kątem anoreksji, opiera się na czterech kryteriach diagnostycznych:

1.    Utrata wagi lub brak przybierania na wadze w okresie wzrostu
Młoda osoba nie zgadza się utrzymywać wagi minimalnej dla swojego wieku i wzrostu; ciężar jej ciała spada o 15% poniżej średniej. 
2.    Silny lęk przed przybraniem na wadze
Boi się utyć, choć waży wyraźnie za mało. Strach przed przytyciem łączy się z obsesyjną troską o ilość spożywanego jedzenia i własne wymiary ciała. 
3.    Zakłócenia wizerunku własnego ciała, wymiarów, sylwetki
Osoba wierzy, że jest gruba, nawet będąc w stanie znacznego wychudzenia; mówi: "czuję się gruby/a". To zakłócenie własnego wizerunku jest obserwowane już w początkowej fazie anoreksji, choć osoba może nie mieć nadwagi. Tylko około jedna trzecia osób cierpiących na anoreksję ma na początku nieznaczną nadwagę. 
4.    Wyraźne zaprzeczanie swojej choroby
Nie przyznawanie się do choroby to istotna cecha anoreksji, ponieważ prowadzi ono do odrzucenia wszelkiej pomocy lekarskiej. Większość cierpiących na anoreksję stanowczo zaprzecza, że jest chora. Tacy ludzie trafiają do specjalistów dopiero wtedy, gdy ich waga spada poniżej 85% normy. Zanim waga ciała osiągnie ten poziom, lekarz potrafi stwierdzić chorobę na podstawie innych objawów. 
  

Powikłania medyczne


Powikłania towarzyszące anoreksji wynikają z niedożywienia organizmu i są takie same, jak przy każdej wyniszczającej głodówce. Wraz ze znaczną utratą wagi pojawia się wiele innych zaburzeń natury fizycznej, jak:

•    Niskie nieregularne tętno i niskie ciśnienie krwi. Anoreksja może doprowadzić do zwiotczenia lewej przegrody serca i zmniejszenia jego komór, czemu towarzyszy obniżenie ciśnienia krwi i mniejsza wydolność serca. Jeżeli osoba cierpiąca na anoreksję przejawia jednocześnie skłonności do bulimii i regularnie wymiotuje, może wystąpić arytmia w pracy serca. 
•    Niski poziom cukru we krwi, w wyniku ubytków glikogenu i zapasów tłuszczu w organizmie. 
•    Obniżenie temperatury ciała. Chora osoba często odczuwa zimno, więc ubiera się bardzo grubo. 
•    Niezdolność utrzymywania stałej temperatury ciała jest rezultatem ubytków tłuszczu. 
•    Zatrzymanie miesiączkowania. W większości przypadków cykl miesiączkowy ustaje po dużym ubytku na wadze, choć często drastyczny spadek wagi nie jest konieczny. 
•    Zwiększone ryzyko złamań kości - zwykle kojarzone z okresem po przekwitaniu, może również wystąpić u nastolatków i młodych ludzi cierpiących na anoreksję. Jest wtedy wynikiem niedoboru estrogenu, w skutek zatrzymania miesiączki. 
•    Zaburzenia pracy nerek, odwodnienie, w wyniku czego pojawia się pragnienie.
•    Zaburzenia w pracy układu pokarmowego, objawiające się bólami brzucha, zatwardzeniem lub uczuciem przepełnienia. Czasami cierpiący na anoreksję nadużywają środków przeczyszczających. Pojawiająca się wówczas biegunka zwiększa jeszcze odwodnienie. 
•    Skórę pokrywa meszek jak u niemowlęcia. 
•    "Twarz wiewiórki"- symptom wywołany obrzękiem gruczołów ślinowych. Uszy mocniej odstają od głowy i twarz w okolicy kości policzkowych wygląda pucołowate Zniekształca to jeszcze bardziej obraz osoby cierpiącej na anoreksję w jej własnych oczach, ponieważ widzi w lustrze okrągłą twarz.

Potrzebne informacje


KANCELARIA  PARAFIALNA  czynna od poniedziałku do piątku w godz.  od 16:00 do 17:00
MSZE ŚW. - dni powszednie godz. 17:00 i  17:30
MSZE ŚW. w niedzielę - w  Kikole godz.  8:30, 11:30 i 16:00 - w kościółku w Grodzeniu, godz. 10:00
w kościółku Matki Bolesnej w Konotopiu o godz. 16:00 ( od maja do końca września )
SAKRAMENT POKUTY - codziennie w czasie mszy św. i na prośbę.
KONTAKT TELEFONICZNY 
tel. 518014720 - ks. Proboszcz   
tel. 697462990 -  ks. wikariusz
Na prośbę parafian podajemy numer konta parafialnego :
90 9537 0000 0040 4374 2000 0001 
Bank Spółdzielczy oddział w Kikole
Dziękujemy za pomoc !!!  

Administatorem danych osobowych 
jest Parafia Rzymskokatolicka 
św. Wojciecha B.M. w Kikole.


Cmentarz w Kikole



ADMINISTRACJA CMENTARZA PARAFIALNEGO W KIKOLE
ul. Sienkiewicza 2 a, 97- 620 tel. 536035008

BIURO w KIKOLE CZYNNE

PONIEDZIAŁEK GODZ  9.00 - 12.00
ŚRODA GODZ.  9.00 - 12.00
CZWARTEK GODZ. 14.00 - 17.00

BIURO W LIPNIE CZYNNE OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU
W GODZ. OD 8.00 DO 16.00
ul. Pl. 11 listopada 25, tel. 54 287 44 44 lub 605 03 5000
strona cmentarza https://kikol.grobonet.com/