Św. Stanisław

Św. Stanisław Kostka

Urodził się w Rostkowie nad Przasnyszem w 1550 roku jako syn kasztelana zakroczymskiego. Mając 14 lat został wyprawiony ze starszym bratem Pawłem do Wiednia. Uczęszczał tam do gimnazjum, czyniąc postępy w nauce. Żył równocześnie intensywnym życiem religijnym. Do choroby w 1565r. zdecydowanie zmierzał do realizacji powołania zakonnego. Natrafił jednak na trudności ze strony rodziny. By ich uniknąć w 1567 roku ucieka do Bawarii, skąd zostaje skierowany do Rzymu, gdzie następnie wstępuje do Towarzystwa Jezusowego. Zachwyca tam wszystkich swoją duchową dojrzałością i rozmodleniem. W sierpniu następnego roku zapada na malarię i umiera późnym wieczorem w wigilię Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W 1670 roku zostaje ogłoszony błogosławionym, a uroczysta kanonizacja nast±piła w 1726 roku.